Včelí svět a Cesta za pokladem (II. A)

Všichni druháčci se v pondělí dne 24. června 2024 vydali na autobusový výlet do Včelího světa v Hulicích. Předcházel tomu třídní projekt Den včel, který nás na výlet vybavil znalostmi o včelách, jejich životě, o práci včelaře, o užitečnosti a důležitosti včel pro člověka. Ve Včelím světě nás čekal velmi pestrý program. S paní lektorkou si děti povídaly o všem, co se týká včel, mohly vyzkoušet ochranné prostředky včelaře, pozorovat včely lupou, přivonět k plástvi, ochutnat med na kousku jablka. Nevynechali jsme ani jeden interaktivní exponát, zhlédli zajímavé video, zkusili jsme si rozeznávat jako včelky podle vůně svou královnu. Děti velmi bavila výroba vonné svíčky ze včelího vosku, kterou si s pomocí fénu udělaly z voskového plátu a knotu. Na závěr jsme si při venkovní hře na zahradě vyzkoušeli náročnost včelí práce při soutěži v rychlém nabírání vody stříkačkami. Odjížděli jsme nadšení a s novými zážitky.

Další den nás čekala Cesta za pokladem, která byla završením naší celoroční třídní hry. Děti získaly jako jeden tým během školního roku dva speciální klíče, které mohly nyní využít k získání nápovědy, kde poklad hledat. Jeden klíč vyměnily hned ráno ve třídě za tabulku s Morseovou abecedou, když zjistily, že první nápověda se musí vyluštit. Tato indicie nás zavedla do zámeckého parku, kde jsme postupně hledali další nápovědy, jakým směrem pokračovat. Na rozhledně jsme objevili náš první „poklad“ – paní asistentku a i s ní pokračovali dál. Zahráli jsme si hru na malíře, kdy jsme na papírové lepící palety sbírali kousíčky různobarevných přírodnin všech odstínů. V lese jsme se stali dobyvateli území, kdy si děti musely pro získání klaimů zapamatovat číselné kódy na nalezených cedulích. Všechny pak bavil další úkol, postavit ve skupince domeček pro lesní skřítky. A skřítci se nám odměnili poslední nápovědou, která nás nakonec dovedla s použitím posledního klíče až k pokladu.

 Ilona Kaplanová, třídní učitelka