Ponožkový den

Čtvrtek 21. březen 2019 byl nejenom prvním jarním dnem, ale také Světovým dnem Downova syndromu. Ponožky patami k sobě totiž tvoří symbol chromozomu X a právě ten mají děti s Downovým syndromem navíc.  Protože je to chromozom 21. a navíc ztrojený, je jasné, proč se den Downova syndromu slaví právě 21. 3.

Mnoho žáků, pedagogů, asistentek, vychovatelek, kuchařek i pan školník vyrazili ve čtvrtek do naší školy s každou ponožkou jinou. Ve třídách a v odpoledních hodinách ve školní družině si povídali o tomto onemocnění a připojili se tak k mnoha dalším školám, aby podpořili rozšíření povědomí a sympatie k těmto lidem. Vyvrcholením bylo focení v tělocvičně, kde všichni žáci školní družiny vytvořili velké X ze svých postav. Tyto fotografie budou zaslány do školy v Opavě, kde tento projekt vznikl.

Eva Kohoutová