Návštěva Památníku hrdinů heydrichiády

V úterý 31. března jsme se žáky 9. ročníku navštívili v rámci výuky historického semináře Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Deváťáci si nejprve při sledování dokumentárního filmu připomenuli okolnosti průběhu atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Poté si prohlédli kryptu, ve které naši parašutisté po úspěšné likvidaci tohoto nacistického zločince nalezli útočiště a kde v červnu 1942 hrdinně padli. Součástí exkurze byla rovněž prohlídka muzejní expozice před kryptou a prostor pravoslavného chrámu.

Návštěva památných míst naší historie snad všem připomenula, že v boji za lidskou svobodu a důstojnost je někdy nutno přinášet i ty nejvyšší oběti. Všichni účastníci exkurze si dozajista budou pamatovat zvolání našich parašutistů na výzvu, aby se vzdali: „Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi.“

Mgr. Roman Navrátil