Vánoční výlet do mlýna

Třídy II. A a III. C si vybraly za cíl svého vánočního výletu starý funkční vodní mlýn v údolí Radotínského potoka, kam jsme se vypravili těsně před vánočními prázdninami ve čtvrtek dne 20. prosince 2018.

Pan mlynář nás přivítal na dvoře mlýna a po svačince nás vzal na prohlídku zařízení. Vysvětlil dětem postup, jak se z obilí stává mouka, a ukázal, jak funguje vodní pohon všech strojů. Předvedl nám vše v provozu a trpělivě odpovídal na dětské dotazy.

Druhá část prohlídky probíhala ve voňavé kuchyni s velkou pecí. Každý si zkusil vymodelovat z vánočkového těsta dva šneky, které pak paní mlynářka upekla a zabalila všem s sebou domů. Potom nám paní mlynářka předvedla, jak se plete vánočka z devíti pramenů a dala všem ochutnat už hotovou předem upečenou vánočku.

Nakonec vzal pan mlynář kytaru a než se všichni vystřídali při nákupu dárečků v místním obchůdku, rozezněly se mlýnem vánoční koledy i lidové písničky.

Ze zasněženého mlýna jsme odjížděli krásně vánočně naladění vstříc blížícím se vánočním svátkům.

Ilona Kaplanová, třídní učitelka II. A