Exkurze do Osvětimi a Krakova (IX.)

Ve středu dne 20. června 2018 vyrazilo v časných ranních hodinách 24 žáků 9. ročníku na dvoudenní exkurzi k našemu severnímu sousedu, do Polska. Po několikahodinové cestě autobusem se jejich první zastávkou stalo místo, které se stalo zhmotněním absolutního zla. Areál bývalého nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau se nachází v těsném sousedství města Osvětim. Takřka 3,5 hodinová procházka s česky hovořící průvodkyní dala žákům nahlédnout do míst, kde v průběhu 2. světové války němečtí nacisté povraždili kolem 1,1 milionu lidí, převážně židovského původu. Jsem přesvědčen, že každý, kdo tato místa navštíví, se zamyslí nad tím, jakou hodnotu má lidský život a položí si otázku, jak člověk člověku může provést hrůznosti, které němečtí nacisté prováděli svým obětem.

Další zastávkou v programu exkurze bylo starobylé město Krakov. Po ubytování v hostelu v centru města se žáci odebrali na prohlídku večerního historického centra. Mohli tak na vlastní kůži zažít neopakovatelnou atmosféru večerního Krakova, jednoho z nejkrásnějších měst Evropy. Podmanivě nasvícený Královský rynek se Sukiennicí a Mariánským kostelem se zapsaly do srdce každého z nich. Druhý den po snídani byla na programu prohlídka areálu Jagellonské univerzity a majestátního Wawelského návrší, centra polské státnosti. Pak již nezbývalo nic jiného, než se s Polskem rozloučit a vydat se na zpáteční cestu domů…

Roman Navrátil

Video koláž z exkurze ke zhlédnutí zde.