Exkurze do Lidic (IX.)

V pátek 23. března 2018 navštívili žáci 9. ročníku v rámci historické exkurze Památník Lidice.

V místě, které se tragickými událostmi z 10. června 1942 navždy zapsalo do kolektivní paměti našeho národa, absolvovali vzdělávací program v Lidické galerii, prohlédli si pietní území a expozici v muzeu.

A jak návštěvu zhodnotili někteří deváťáci?

Alexandra Dukart: „V Lidicích jsem si nedokázala představit, že tam dříve žili lidé… Jsem moc ráda, že jsem se exkurze mohla zúčastnit. Při takové akci člověk často přemýšlí, jak to tehdy dokázali přežít a jak bych to zvládla já, pokud bych tam tehdy byla…

Filip Hluchý: „Fascinovalo mě, jakou práci si nacisté dali, aby tuto vesnici doslova vymazali z mapy. Byl to z jejich strany naprosto nepochopitelný čin, napadnout nevinnou vesnici. Návštěva Lidic nám všem dala mnohem víc, než kdybychom se o nich pouze učili ve škole…

Barbora Kobesová: „Líbilo se mně, že jsme si nejprve v galerii pustili krátké výpovědi lidí, kteří lidickou tragédii přežili a poté jsme na vlastní oči viděli, jak vypadají Lidice dnes… Z exkurze jsem si odnesla památku na Lidice jako na vesnici, které před válkou nic nechybělo, a většina tamních obyvatel byla šťastná. O to horší je pomyšlení na to, kolik lidí přišlo o život…

Michaela Žikovská: „Paní průvodkyně byla milá a řekla nám plno zajímavostí. Sdělila nám, že prý dnes už skoro nepoznáme, že tam vesnice stála. Když jsme však přišli na pietní území, jako by tam stále byla. Zvláštně zvlněná země nebo barevné rozdíly v trávě napovídaly, že se nacistům přece jenom nepovedlo skrýt vše. Byla jsem překvapená, že i místo, na kterém vlastně nic není, na vás může zapůsobit tak silně… Každý člověk by měl Lidice navštívit, aby pochopil…

Roman Navrátil, vyučující dějepisu