Exkurze I. A

Žáci třídy I. A prožili dva dny plné nezapomenutelných zážitků.

Náš první výlet v úterý 23. června 2026 směřoval do FanParku Žirafa v Čestlicích, kam jsme se vypravili i s dalšími dvěma prvními třídami. Všichni se do Žirafy velmi těšili, a tak ani nevadilo, že jsme celou cestu absolvovali pěšky. Prvňáčci se okamžitě rozeběhli po celém areálu a dvě hodiny se téměř nezastavili. Postupně vyzkoušeli všechny atrakce, dosyta se vyřádili a potrénovali svou obratnost i postřeh.

Druhý den, ve středu 24. června 2026, jsme se vydali stezkou podle Botiče do Dendrologické zahrady, kde na naši třídu čekala paní lektorka s výukovým programem Léčivá zahrádka. Děti se nejprve přímo v terénu učily poznávat bylinky a paní lektorka jim vyprávěla, na co se jednotlivé druhy využívají, co léčí. Děti se naučily rostliny poznávat zrakem ale hlavně čichem. Před vstupem do užitkové zahrady dostal každý kelímek s úkolem natrhat si bylinky na výrobu mýdla podle svých preferencí.

Ve výukové místnosti si každý nastřihal nasbírané rostlinky do formičky a obsah se zalil rozpuštěným mýdlem. Protože tuhnutí mýdla nějakou dobu trvá, pustili jsme se do přípravy bylinkového másla. Nejprve proběhla soutěž o nejrychleji utlučené máslo, kdy děti ve skupinkách třepaly skleničkou se smetanou do té doby, než jim vzniklo máslo. Pak děti vmíchaly do másla vlastnoručně nakrájenou cibulku a bylinky a samy si mazaly voňavé ochucené máslo na kousky čerstvých rohlíků, aby pak ochutnaly skvělý výsledek své práce.

Než nám úplně ztuhla bylinková mýdla, odskočili jsme si na půl hodinky pohrát na dětské hřiště a po návratu si již každý zabalil do svého batůžku svůj vlastní výrobek. Cestou k východu ze zahrady jsme ještě dostali možnost nakrmit kapry koi v leknínovém jezírku, takže dětem přibyl ještě jeden úžasný zážitek.

Oba dny se vydařily na jedničku a byly pro prvňáčky zaslouženou odměnou za celoroční práci.

Ilona Kaplanová, třídní učitelka