Divadlo třikrát jinak

Další divadelní rok je za námi. A že byl opět nádherný, pestrý a netradiční.

V čase adventním jsme měli možnost zúčastnit se tanečně vzdělávacího programu Pražského komorního baletu, jehož choreografii připravili přední čeští tvůrci Petr Zuska a Viktor Konvalina. Při poslechu hudby kapel Hradišťan, Spirituál kvintet či tónů Petra Iljiče Čajkovského jsme se kochali pohledem na nádherné, elegantní a jako pírko se pohybující tanečníky. Každý z diváků alespoň v jednom ze třech kratších představení našel zalíbení. A tak se nám otevřely dveře baletu. Mnohým žákům úplně poprvé v životě.

Na druhé představení jsme vyrazili v únoru do Divadla na Vinohradech. Tentokrát šlo o představení pro veřejnost, ve večerních hodinách. Čili atmosféra zcela jedinečná. Hra klasická, o lásce, autor světově proslulý, nejvýznamnější z britských dramatiků… Ano, měli jsme to štěstí vidět hru od Williama Shakespeara. Ne tragédii, ale naopak komedii, která nás všechny velmi bavila – Večer tříkrálový. V pozdních nočních hodinách jsme se do svých domovů rozcházeli s úsměvem, nadšením a kulturně povznešení.

Poslední představení tohoto roku nás čekalo v Divadle ABC. Toto divadlo je zárukou kvality. I na první pohled nezáživnou hru ztvární zcela nečekaně, úžasně, někdy až šokujícím způsobem. A to se potvrdilo i letos. Kdo by u hry nazvané Ježek, která nás měla blíže seznámit s tvorbou skladatele Jaroslava Ježka a hudbou Voskovce a Wericha, čekal Hitlera v podpatcích, obrazy krutého osudu Židů v koncentračních táborech, doprovázené plápolajícím ohněm? Asi nikdo. Zážitek to byl silný, zcela nečekaný, velmi kvalitní. Do Divadla ABC se budeme s Klubem mladých diváků vždy rádi vracet.

V letošním roce měl Klub mladých diváků na naší škole 67 členů z řad žáků osmého a devátého ročníku. Překonáme toto číslo v následujícím školním roce? Troufnu si odhadnout, že ano. O divadlo je v naší škole totiž veliký zájem. A to je dobře.

O své pozitivní zkušenosti a zážitky z KMD se s námi podělili někteří žáci posledního ročníku.“

„Díky KMD jsem si oblíbila divadlo. Nečekala jsem, že klasická díla se dají ztvárnit tak skvěle.“

„KMD mi ukázal, že divadlo nemusí být jen dlouhé a nudné.  Začala jsem se více zajímat o kulturu.“

„Díky členství v KMD jsem lepší člověk – umím se chovat ve společnosti.“

„Bavilo mě se hezky obléct a vyrazit s kamarády za kulturou.“

„Díky KMD jsem kulturně obohacen. Získal jsem nezapomenutelné zážitky.“

Dagmar Holanová, koordinátorka KMD