Návštěva Národního památníku hrdinů heydrichiády (9. roč.)

Ve středu dne 26. února 2020 zavítali žáci 9. ročníku na památné místo naší novodobé historie – do Národního památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici.

Žáci zhlédli dokument rekapitulující události válečného roku 1942, prohlédli si kryptu, která má pietní charakter válečného hrobu a nakonec navštívili i chrámový prostor pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje.

V tomto svatostánku se na přelomu května a června roku 1942 po tři týdny ukrývala sedmička našich statečných parašutistů poté, co dva z nich, Jan Kubiš a Jozef Gabčík, provedli dne 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Když byl díky zradě jejich úkryt odhalen, všichni hrdinně padli po nerovném boji s nacistickou přesilou.

Přestože kvůli atentátu zahynuly tisíce nevinných lidí a došlo k vyhlazení Lidic a Ležáků, stal se tento odbojový čin jedním z důležitých symbolů vítězství dobra nad nacistickou tyranií.

Roman Navrátil, vyučující D