Exkurze do Auschwitz–Birkenau

Ve čtvrtek 18. května 2017 vyrazili žáci 9. ročníku na historickou exkurzi do bývalého německého nacistického vyhlazovacího koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, který se dnes nachází v polské Osvětimi.

Koncentrační tábor Auschwitz–Birkenau se díky hrůzám, které se v něm v době druhé světové války odehrály, stal světovým symbolem teroru, hromadných vražd a holocaustu.

Exkurze završila výuku problematiky holocaustu, které je věnována rozsáhlá část dějepisného učiva 9. ročníku.

Mgr. Roman Navrátil

Ohlasy žáků

Matyáš Martinovič:Když jsem si představil, že po cestách, kde jsme chodili, kráčeli lidé na smrt, bylo to děsivé, ale zároveň velmi poučné…

Klára Ottová:V Osvětimi na nás na všechny padla depresivní nálada. Všichni jsme si představovali, jaké hrůzy se zde děly… Viděli jsme plynovou komoru, krematorium i budovy, ve kterých byli vězni ubytováni. Spatřili jsme hřebeny, nádobí, kartáče, boty, kufry i vlasy, které patřily tisícům nevinných obětí, převážně Židů… Jsem přesvědčena, že každý si tuto návštěvu zapamatuje a doufám, že už se podobná hrůza nebude nikdy opakovat…

Dominika Pálová:Myslím, že by každý měl navštívit místo, jako je Osvětim, aby se už nikdy taková hrůza neopakovala…

Karolína Stoklasová:Tento výlet mně zůstane v paměti do konce mého života. Je úplně něco jiného vidět ta děsivá místa na vlastní oči, než o nich jen slyšet či je vidět na fotografiích v hodinách dějepisu…“

Denisa Válková:Ani nedokáži popsat svoje pocity z exkurze. Vidět budovy nebo zbytky budov, kde ti nevinní lidé byli mučeni a vražděni. Jenom ta představa je strašná… Všichni by měli vědět, co němečtí nacisté způsobili, aby se už nic podobného nikdy nezopakovalo.