Projekt Flowers and Children (5. den)

Ve čtvrtek 19. května 2016 byl do programu našeho pobytu v Turecku zařazen výlet do přírody a hledání endemických rostlin. A opravdu, po příchodu do školy na nás čekaly dva mikrobusy a místní průvodce, který nás měl doprovázet. Škola byla prázdná a zavřená, protože byl svátek, který dětem před mnoha lety nadělil Atatürk, zakladatel a první prezident Turecké republiky. Na školním dvoře tak byly jenom turecké děti, které se účastní projektu. Nasedli jsme do připravených mikrobusů a vyrazili jsme opačným směrem než dosud – na západ. Kousek za značkou, která oznamuje konec města Antalya, jsme sjeli z hlavní silnice a byli jsme v lese. Hlavní organizátor projektu, turecký učitel Nedim, rozdělil všechny děti do několika skupin a ke každé přidělil jednoho učitele. Průvodce nám vysvětlil, co máme hledat a vydali jsme se na cestu. Šli jsme kolem říčky Karaman Çayı a každou květinu, o které jsme si mysleli, že je ta pravá, jsme zaznamenali na připravený seznam endemických rostlin a přitom doufali, že jsme ji našli a určili správně. Nakonec se všechny skupiny sešly u soutěsky, kterou protéká Karaman Çayı. Poté jsme nasedli do mikrobusů a vydali se nazpět. Cestou do města jsme se zastavili na kopci nad Antalyí, kam jezdí turecké rodiny v neděli a o svátcích na piknik. Už nás ani nepřekvapilo, že místu opět vévodí Atatürk, tentokrát jako z kamene provedená obrovská hlava, která je vidět opravdu, ale opravdu zdaleka.

V pátek 20. května zamíříme za antickými památkami a navštívíme Aspendos s nádherně zachovalým řeckým amfiteátrem a ruiny v Side.

Mgr. Petr Stříbný, zást. řed.