V pondělí dne 17. února 2025 se třeťáci z III. B vydali na výlet do Husovy knihovny v Říčanech. Cesta autobusem rychle ubíhala a těsně před devátou hodinou jsme dorazili před Husovu knihovnu, která sídlí na Komenského náměstí, a kde se nachází její dětské oddělení.
První část návštěvy s názvem Cesta k informacím začala seznámením dětí s pravidly a fungováním knihovny. Dozvěděly se, jak je knihovna uspořádaná, co vše zde mohou najít, a že si zde mohou půjčovat nejen papírové knihy, ale i audioknihy. Děti si zopakovaly pojmy jako autor, ilustrátor, překladatel, komiks, encyklopedie nebo beletrie. Byly velmi zvídavé a občas se ptaly na otázky, které paní knihovnice slyšely poprvé.
Ve druhé části programu, která byla zaměřena na čtenářskou gramotnost, si děti přečetly úvodní část knihy Kluk a pes od Ivony Březinové. Seznámily se s pojmem „handicap“ a plnily pracovní listy k tomuto tématu. Samotné čtení bylo doplněno diskusí nad přečteným obsahem. Během následné hry si někteří z nich mohli vyzkoušet, jaké to je být nevidomý.
Na závěr ještě zůstal čas na prozkoumání knihovny a prohlížení knih. Někteří už plánují, že se do knihovny vrátí i na vlastní pěst, protože se jim zde moc líbilo.
Lucie Fatrdlová, třídní učitelka